Dla pacjenta

Jak często potrzebne jest badanie okulistyczne?

Przygotowanie się do badania okulistycznego

Prawidłowy sposób podawania kropli okulistycznych

 

Jak często powinno się wykonywać pełne badanie okulistyczne?

W zasadzie odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć – w każdym uzasadnionym przypadku, gdy pojawiają się dolegliwości ze strony oczu, lub pogarsza się ostrość wzroku. Jednak oprócz tego ważna jest profilatyka, której służą okresowe badania wzroku. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami warto poddawać się regularnym badaniom okulistycznym w odstępach zależnych od swojego wieku i współistniejących obciążeń – czynników ryzyka (np. cukrzyca, jaskra w rodzinie, praca przy komputerze …).

wiek bez czynników ryzyka pacjenci z czynnikami ryzyka
11- 24 miesiąc życia co 6 miesięcy wg zaleceń lekarza
2-5 lat w 3 roku życia  wg zaleceń lekarza
6-17 lat  przed pójściem do szkoły, 
potem co 2 lata
raz w roku 
lub wg zaleceń lekarza
18-40 lat co 2-3 lata co 1-2 lata 
lub wg zaleceń lekarza
41-60 lat  co 2 lata co 1-2 lata 
lub wg zaleceń lekarza
powyżej 61 lat raz w roku raz w roku 
lub wg zaleceń lekarza
pacjenci noszący 
soczewki kontaktowe
raz w roku 
lub wg zaleceń lekarza
wg zaleceń lekarza

… do góry

Przygotowanie się pacjenta do badania okulistycznego

Osoba zgłaszająca się na badanie okulistyczne:

 • Nie powinna mieć makijażu powiek, gdyż lekarz badając przedni odcinek oka w powiększeniu lampy szczelinowej musi mieć możność oceny stanu skóry powiek, stanu rzęs oraz gruczołów łojowych umieszczonych przy ich nasadzie, jak również gruczołów umieszczonych na wewnętrznym brzegu powiek. 
  Tusz na rzęsach i kreska na brzegu powiek, nawet doraźnie zmyta, utrudnia lub uniemożliwia badanie, które jest podstawą rozpoznania i prawidłowego leczenia najczęstszych przewlekłych dolegliwości ze strony spojówek – tzw. syndromu „suchego oka”. 
  Objawy „suchego oka” to „zaklejone” rano powieki i biaława wydzielina, stałe pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt oraz paradoksalnie – nadmierne łzawienie. Nierozpoznanie przyczyny tego stanu prowadzi do nieprawidłowego leczenia (często antyalergicznego lub groźnymi dla oka steroidami), co może doprowadzić do narastających poważnych powikłań. Więcej informacji>> 
  Makijaż powiek przeszkadza również – w badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą Goldmanna, stosowaną zawsze przy badaniu wstępnym i kontroli terapii u chorych na jaskrę, – przy badaniu kąta przesączania gonioskopem, – przy badaniu obwodu dna oka trójlustrem Goldmanna, stosowanym w profilaktyce i diagnostyce odwarstwienia siatkówki. 
 • Nie powinna przyjeżdżać na badanie prowadzonym przez siebie samochodem, gdyż pełne badanie okulistyczne (z wyjątkiem istnienia przeciwwskazań medycznych) obejmuje oglądanie dna oka przy poszerzonej źrenicy. 
  Rutynowo stosowane rozszerzenie źrenic za pomocą kropli Tropicamid utrzymuje się przez kilka godzin, co stwarza niebezpieczeństwo nieostrego widzenia lub/i olśnienia podczas prowadzenie samochodu. Szerokie źrenice utrudniają także przez kilka godzin czytanie i wszelką pracę wymagającą dobrego widzenia z bliska. 

… do góry

Prawidłowy sposób podawania kropli okulistycznych

Prawidłowa technika podawania kropli do oczu:

 1. Przed podawaniem kropli należy umyć ręce. 
 2. Odchylić głowę ku tyłowi i odciągnąć dolną powiekę od strony skroni. Buteleczkę z kroplami skierować ku utworzonej w ten sposób „kieszonce” i, naciskając lekko jej trzon, wycisnąć jedną kroplę leku
 3. Po podaniu kropli do jednego oka należy zamknąć powieki na 1-2 min., aby lek przeniknął do jego wnętrza. Należy bezwzględnie unikać mrugania, powodującego odpływ leku przez drogi łzowe do nosa i gardła. Po 2 min. tę samą technikę należy zastosować w drugim oku.
 4. Zaleca się także ucisnąć palcem przyśrodkowy kącik szpary powiekowej, aby nie dopuścić do wniknięcia kropli przez kanał łzowy do nosa i gardła.
 5. Przy podawaniu 2 leków w tej samej porze, przed kolejnym zakropleniem konieczna jest 5 min. przerwa. 

… do góry